Historia koła PZKO Gródek

Místní skupinu PZKO v Hrádku založilo 14 hrádeckých občanů 9. listopadu 1947 v dnes již neexistující hospodě „U Raszków“. Předsedou výboru se stal Karol Mrózek.

Místní hospoda byla prvním místem pravidelných setkání, později se členové setkávali ve dvou školních místnostech.

Dům PZKO

V roce 1966 odstartovala výstavba vlastního Domu PZKO. K jeho slavnostnímu otevření došlo 20 září 1970. V 80. letech došlo k modernizaci kuchyně, v říjnu 1995 roku pak došlo ke slavnostnímu otevření nové přístavby.

Historia koła PZKO Gródek 1
Historia koła PZKO Gródek 2
Historia koła PZKO Gródek 3
Historia koła PZKO Gródek 4
Historia koła PZKO Gródek 5
Historia koła PZKO Gródek 6

Divadelní tradice

V MS byl aktivní již od začátku divadelní soubor, který navazoval na předválečné tradice. V Hrádku se divadlo hrálo již v 1905 roce. Po založení PZKO místní představení režírovali P. Gryga, P. Czudek, Adolf Żyła, Jan Heczko, Ryszard Szarowski a hlavně Agnieszka Łupińska, která byla od 1960 roku manželkou a spolupracovníci Karola Piegzy.

V 50. letech režírovala 14 představení, které měly několik repríz. V repertoáru nechyběly osvědčené divadelní dramata, hry regionálních tvůrců, ale také polská klasika, například Dziady č. III.

V 1974 roce, po několikaleté pauze, zájem o divadlo projevil místní Klub Mladých.

Rocková kapela KRYZYS

MS PZKO měla i kabaret Przepraszamy za usterki, který debitoval v lednu 1982. V rámci něj měla svou premiéru později známá na Těšínsku rocková kapela Kryzys, která hrála do 1988 roku.

Jeho největším úspěchem byla účast na festivalu v polském Jarocinie v roce 1985. Jsme velmi rádi, že Kryzys znovu hraje. Reaktivoval se v roce 2022 a vystoupil na 75. výročí naší organizace. V dubnu 2023 měla kapela svůj první koncert po letech.

Kabaret MY

Divadlo v Hrádku se má v Hrádku neustále skvěle. Již řadu let, během tradiční listopadové akce Tłoczyni kapusty, baví hosty příležitostní kabaret My. V posledních letech MS hrálo také divadelní hry v těšínsém nářečí, které napsal Kazimierz Cieślar.

Sport

MS PZKO se může pochlubit i bohatou sportovní činností. K těm nejlepším vždy patřil tým stolního tenisu, od 1987 roku MS spoluorganizuje Novoroční trunaj. MS mělo i aktivní tým volejbalistů, úspěšní byli i nadále jsou i fotbalisté. Členové se účastní také Letních a Zimních Igrzysk Polonijnych, ze kterých vozí medajle.

Klub kobiet

Od 1972 roku je v naší organizaci aktivní Klub Kobiet (Klub Žen). Na svém kontě má mnoho výstav, aktuálně se její členky setkávají dva krát do měsíce a pomáhají v organizaci našich akcí.

Naše aktuální činnost

Místní skupina má 300 členů.

K tradičním akcím patří Tłoczyni kapusty, Bal ostatkowy, Novoroční turnaj ve stolním tenisu a Gródecko Główka aneb kvíz pro všechny generace. Mezi novinky patří knižní jarmark a Fest Outdoor – akce pro milovníky pohybu, přírody a setkávání s obdobnými zájmy.

Členové se setkávají na pravidelných akcích a jezdí na každoroční výlety, hlavně do Polska. Kromě toho se MS podílí na organizaci Běhu Hrádkem, účastní se MFS Gorolski Święto (provozuje svůj stánek a prezentuje svůj alegorický vůz), Dny Hrádku (stánek), v Olympiádě spolků a Festiwalu PZKO.

Aktivně spolupracují s místní Základní školou s polským jazykem vyučovacím v Hrádku sdružením rodičů Macierz Szkolna v Hrádku.

Předsedové MS PZKO Hrádek

Karol Mrózek
Jan Kluz
Bogusław Młynek
Paweł Czudek
Jan Heczko
Karol Mrózek
Karol Pilch
Pavel Pilch
Stanislav Wolny
Magdalena Ćmiel
Obec HrádekMAS Jablunkovsko