FEST znamená v těšínském nářečí hodně. A právě takový bude náš FESTival zaměřený na pohyb, přírodu a lidi. Prostě FEST Outdoor plný polských, českých a regionálních prvků. Vášeň přeci spojuje.
Nebude chybět bohatý doprovodný program, koncerty, ponor a hromada dobrého jídla a pití.
Organizátor Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu Hrádek, pobočný spolek
Kontakt: pzkogrodek@gmail.com
Beskydští záchranáři Marcel Svoboda a Janusz Mrázek nám přiblíží, v čem spočívají záchranné činnosti v horách.
Cesty do Jižní Ameriky byly splněním mých dětských snů. Nejprve to byla Patagonie, poté dvě výpravy do Peru.
Krzysztof Jerzy Wielicki, legenda polského himálajského horolezectví, pátý člověk na Zemi, který zdolal Korunu Himálaje a Karakorum.
V rámci přednášky bude řeč o funkčním dýchání a jeho vlivu na produkci energie.
S Irenou Tomašíkovou se ponoříme do tajů techniky nordic walkingu aneb severské chůze.
Jaké to je vydat se na cestu snů s neznámou skupinou? Magda bude vyprávět o své motivaci a průběhu své první výpravy do nejvzdálenější části Himaláje.
Narodil se na Oravě na pomezí Malé Fatry a Oravské Magury. Náruživým lyžařem je už od svých tří let. První zkušenosti ze skialpem, včetně přechodu Vysokých Tater, začal sbírat v roce 1980.
Co obnáší práce horského chataře? Co je k tomu přivedlo a jak se jim na horách vede?
Pronásleduj své sny… říká Marek Holeček (nar. 5. listopadu 1974), elitní český horolezec, himalájista, cestovatel, filmový dokumentarista, spisovatel a fotograf, dvojnásobný držitel prestižního ocenění Zlatý cepín.
FEST Outdoor je dvoudenní konference, během které se objeví 12 hostů, kteří se podělí o své zážitky a zkušenosti. Na konci každého dne se uskuteční koncert, který určitě přinese mnoho emocí.
3... 2... 1... START!
Slavnostní zahájení celého festivalu.
horská služba
Beskydští záchranáři Marcel Svoboda a Janusz Mrázek nám přiblíží, v čem spočívají záchranné činnosti v horách. Pozvou nás na virtuální lavinový výcvik v Alpách, budou také hovořit o první pomoci, bezpečnosti v horách a aplikaci Záchranka.
Cestování není o pořízení dalšího selfie, zdolání dalšího vrcholu nebo návštěvě další exotické destinace. Cestování, to je příležitost poznávat nová místa a lidi, obdivovat, prožívat a snažit se pochopit – také sebe sama.
Cesty do Jižní Ameriky byly splněním mých dětských snů. Nejprve to byla Patagonie, poté dvě výpravy do Peru: jedna do hor, protože oba s manželem milujeme horské treky, a druhá do oblasti Cuzca, jezera Titicaca a dalších turisticky „povinných“ míst, která navzdory mému skeptickému postoji předčila všechna má očekávání...
A právě o tom se vám pokusíme při našem setkání vyprávět – o putování pod zasněženými vrcholky Kordiller a nádherných smaragdových „lagunách“, o památkách incké kultury, jejichž záhady dosud nebyly rozluštěny, a o lidech, pro které tradice nejsou jen divadlo pro turisty.
horolezec
Jsme nadšeni! Krzysztof Jerzy Wielicki, legenda polského himálajského horolezectví, pátý člověk na Zemi, který zdolal Korunu Himálaje a Karakorum, bude letos hostem našeho Outdoor Festu v Hrádku.
Krzysztof se narodil v roce 1950 ve Szklarce Przygodzickiej. K horám ho přivedl skaut, avšak s horolezectvím začal během studií na Vratislavské technické univerzitě. Kromě polských horolezeckých oblastí se postupně začal vydávat do Dolomit, Alp, na Kavkaz, Pamír, Hindúkuš až po Himálaj a Karakorum.
Na svém kontě má zimní prvovýstup na Mount Everest (v roce 1980 s Leszkem Cichým), Kančendžongu a Lhotse. Na Broad Peak vystoupil sólo za jeden den, na Dhaulagiri za 16 hodin. Sám zdolal Šišapangmu, kde vytyčil nové cesty. Sám také vystoupil na Gasherbrum II a Nanga Parbat. V roce 1992 spolu s italskými horolezci zdolal K2 (byl to jeho čtvrtý pokus o K2).
V pozdějších letech vedl zimní expedice, je členem The Explorers Club, v roce 2001 získal prestižní cenu Lowell Thomas Award, v roce 2018 obdržel Cenu kněžny asturské, v roce 2019 se stal držitelem ceny Zlatý cepín.
Krzysztof bude hvězdou pátečního programu. Už se nemůžeme dočkat. Povídat bude nejen o svých himálajských a jiných dobrodružstvích, ale přiveze i svoje knížky. Bude to jízda.
V rámci přednášky bude řeč o funkčním dýchání a jeho vlivu na produkci energie. Dále se dozvíte, jak lze praktikovat vysokohorský trénink v „základním táboře” – tedy klidně přímo na outdoorovém festivalu v Hrádku. Cílem takového tréninku je zajistit větší výkonnost.
Anička je fyzioterapeutkou pro děti i dospělé a specialistkou na funkční dech. Je součástí CENTRUM Fyzio Doris v Hrádku, soukromého fyzioterapeutického centrum s oprávněním poskytovat zdravotní služby. Centrum nabízí také masáže, tejpování a řadu dalších terapií.
Přednáška se bude konat 23.11.2024 v prostorách PZKO Hrádek (č.p. 350, 739 97) od 9.30-10.30 hod.
S Irenou Tomašíkovou se ponoříme do tajů techniky nordic walkingu aneb severské chůze. Jedná se totiž o jeden z nejzdravějších sportů, kdy člověk zapojuje až 90 % svalů v těle, přičemž jednotlivé dopady tlumí hole. Parádní volba pro ty, kteří se chtějí dostat zpět do kondice nebo snižovat hmotnost a zároveň nezatěžovat tolik záda a klouby. NW můžete praktikovat kdekoli.
Na účastníky bude čekat zdravotní rozcvička, praktická ukázka s holemi a technika dechu při chůzi. Na lekci je nutná rezervace na tel.: 736 472 118. Počet míst je omezen!
Irena Tomašíková je instruktorkou zdravotní tělesné výchovy (IQ Pohyb Praha), instruktorkou pilates, SPS/SM Systému (Dr. Smíšek) a instruktorkou Nordic walkingu. V současné době vede lekce zdravá záda, pilates, SPS Systém, diastáza a pánevní dno v Karviné. Pořádá také cvičící pobyty se zaměřením na zdravý pohyb.
Lekce se uskuteční v sobotu 23.11.2024 od 9,30 hod. Sraz u Domu PZKO Hrádek (č. p. 350, 739 97).
V případě nepřízně počasí se lekce přesune do prostoru Centrum Volného Času v Hrádku (č. p. 115, 739 97).
otužování
Tonda Matynek, ten nejpozitivnější ponořič, kterého si dovedete představit. A právě v jeho režii bude sobotní ponor v naší symbolické, hraniční řece v Olze. Účatníci se můžou těšit na drobné občerstvení, teplý čaj a možnost zahřátí se u ohniště. Ponor i další dopolední aktivity v rámci FO jsou zdarma.
Jaké to je vydat se na cestu snů s neznámou skupinou? Magda bude vyprávět o své motivaci a průběhu své první výpravy do nejvzdálenější části Himaláje. Co bylo cílem její vysněné výpravy pod třetí nejvyšší horu planety? Podařilo se ji ho splnit? O tom všem bude řeč v sobotu 23.11.2024 v 13.00.
S vyššími kopci se Magda seznamovala v Arménii, Turecku a Kyrgistánu. Teď přišla řada na Nepál, ze kterého se vrátila na konci října.
Narodil se na Oravě na pomezí Malé Fatry a Oravské Magury. Náruživým lyžařem je už od svých tří let. První zkušenosti ze skialpem, včetně přechodu Vysokých Tater, začal sbírat v roce 1980.
Na kontě má bezpočet letních a zimních výstupů, včetně několika prvovýstupů. Např. prvovýstup alpským stylem severní stěnou Shivlingu 6543 m n.m. v Gharwalském Himaláji. Výstup byl oceněn jako výstup roku. V roce 1987 obsadil 2. místo v anketě o nejlepšího horolezce Československa.
Kromě himalájského Shivling vylezl na Chan Tengri v Kyrgystánu, Mount Aspiring na Novém Zélandu či Alpamayo a Artensonrachu v Peru.
Čtyřikrát vystoupal na vrchol sedmitisícovky, byl také na expedici na Shishu Pangmu, kde sjel z výšky 7 000 m n.m. na lyžích. Na svém kontě má několik sjezdů z vysokých vrcholů, účastnil se několika významných skialpinistických závodů – Bokami Západních Tatier, K2 Malá Fatra, Sella Ronda Skimarathon, PDG Patrouille des Glaciers.
V roce 2010 se stal horským vůdcem s mezinárodní licencí IFMGA.
Svou vášeň propojil s prací. Manažersky působil např. ve firmách W.L. Gore jako sales manažer pro ČR a SR (výrobce GORE-TEX®), HUDYsport jako obchodní a marketingový ředitel, ICEBREAKER jako ředitel pro východní Evropu, a nakonec v OberAlp jako ředitel pro ČR, SR a Maďarsko pro značky Dynafit a SALEWA.
Speciálně práce pro značku Dynafit ho etablovala do pozice propagátora a „národního buditele skialpinismu”. Je spoluzodpovědný za obrovský boom skialpinismu, který v posledním období zažíváme. Se svým týmem zorganizoval 100 testovacích dní, 50 novinářských eventů a více než 40 hobby závodů. Je spoluzakladatelem největšího hobby závodu ve Východní Evropě Noc Tuleních Pásů, spoluzakladatelem Skialpujfest a zakladatelem projektu Skialp do škol.
Co obnáší práce horského chataře? Co je k tomu přivedlo a jak se jim na horách vede? Účast v besedě o životě na horách přislíbili Josef Szotkowski z horské chaty Skalka a Martin Stiller z horské chaty Prašivá. Povídání bude určitě nejen poučné, ale hlavně odlehčené. Pánové mají totiž v rukávu mnoho humoristických i napínavých historek. Kromě toho budou odpovídat na dotazy diváků.
horolezec
Pronásleduj své sny… říká Marek Holeček (nar. 5. listopadu 1974), elitní český horolezec, himalájista, cestovatel, filmový dokumentarista, spisovatel a fotograf, dvojnásobný držitel prestižního ocenění Zlatý cepín. Dostal je za prvovýstupy himalájskými stěnami Gašerbrum I a Chamlang.
Během sobotního povídání se dostaneme do podmaňujících výšek a drsné ledové přírody. Nakoukneme pod pokličku nepředstavitelného himalájského dobrodružství. Vše doplní videozáznamy a fotky z míst, kde se jen tak nějaký smrtelník nedostane.
“Himalájské údolí Hunku mi v průběhu let umožnilo tři prvovýstupy na čarokrásné vrcholy, kde radost z bytí střídal boj o jediný nádech. Společně si projdeme příběhy, které nás vynesou nejen k vrcholům Sura Peaku, Baruntse a Chamlangu, ale též vrátí z výšin zpět na rovnou zem.”
Už se nemůžeme dočkat. Přidáte se?
kapela
V sobotu 23.11.2024 od 21.30 hodin nám zahraje kapela Kryzys, místní legenda rockové hudby působící v rámci naší místní skupiny PZKO v Hrádku. Za svůj největší úspěch z osmdesátých let pánové považují účast na festivalu Jarocin v roce 1985. O tři roky se kapela rozpadla.
Kryzys, který vystupoval s hvězdami polské hudební scény, se znovu aktivoval v roce 2022. V dubnu 2023 nás po letech pozval na svůj první koncert. Již nyní se nemůžeme dočkat jejich dalšího vystoupení. Bude to jízda!
Kontakt: pzkogrodek@gmail.com